27 International Conference on Biomechanics in Sports (2009)

Table of Contents

Limerick, Ireland, August 17 – 21, 2009
Andrew J. Harrison, Ross Anderson, Ian Kenny (Editors)

Dyson-Lecture

Keynote-Lectures

Methodology

L. Thorwesten, D. Schneiders, M. Schilgen, K. Völker
E. Bergamini, P. Picerno, M. Grassi, V. Camomilla, A. Cappozzo
K. Mok, D. Fong, T. Krosshaug, K. Chan
G. Kuntze, M. Pias, I. Bezodis, D. Kerwin, G. Coulouris, G. Irwin
A. Richter, D. Lang, G. Strutzenberger, H. Schwameder
S. Cullen, G. Warrington, E. Dolan, K. Moran
D. Medrano, D. Smith, D. Kiran, M. Carlson
N. Owen, J. Watkins, L. Kilduff, D. Cunningham, M. Bennett, H. Bevan
L. Steele, O. Donoghue
J. Abendroth, G. Dixon, M. Bohne
Y. Hong, Y.C. Ngai, L. Wang, J.X. Li
T. Takagi, N. Fujji, S. Koike, M. Ae
A. Dodd, R. Dyson, R. Peters
A. Gutierrez, R. Bahamonde
M. Kennedy, M. Lamontagne, P. Beaule
P. Alcaraz, J. Elvira, J. Palao, V. Palao, V. A'vila
J. Elvira, V. A'vila, J. Palao, P. Alzaraz
DJ Collins, R. Anderson, D. O'Keeffe
K. Kaneda, D. Sato, H. Wakabayashi, Y. Ohgi, T. Nomura
C. Müller, T. Sterzing, T. Milani
C.H. Tseng, Y.R. Kuo, C. Huang, H.J. Lee
P.L. Kjendlie, T. Pedersen
C.H. Tseng, Y.R. Kuo, C.H. Huang, H.J. Lee
V. Fohanno, M. Begon, F. Colloud, P. Lacouture
H.W. Uhm, W.E. Lee, Y. Nam
A. Post, B. Hoshizaki, M. Gilchrist
K.M. Mok, J. Lee, M. Chung, Y. Hong
J. Aman, B. Christensen
K. Kawabata, Y. Miyazawa, S. Shimizu, T. Sato, Y. Takeuchi, R. Nishitani, N. Minamitani, H. Yamamoto
K. Shibayama, N. Fujii, M. Ae
P. Russell, J. Eckrich, M. Hawkins
M. Bohne, J. Slack, T. Claybaugh, J. Cowley
C. Osborough, S. Henderson
C. Yang, I. Shin, G. Lee, B. Lim
C. Lathey, S. Strike, R. Lee
L. Bortolan, B. Pellegrini, F. Schena
Y. Li, H. Lee
C. Huang, R.H. Tang
D. Susta, D. O'Connell
L. Parrington, K. Ball, C. Macmahon, S. Taylor
S. Hanaki-Martin, D. Mullineaux, S. Underwood
Y. Takeuchi, Y. Oka, T. Nishimura, K. Kawabata, A. Ushizu, K. Sasaki, Y. Nakashima, H. Yamamoto
J. Lee, H. Song, C. Oh, C. Park, E. Huh, J. Lee
D. Rosemond, P. Blanch, R. Smith, T. Bidder
N. Brisson, M. Kendall
E. Walsh, P. Rousseau, S. Foreman, B. Hoshizaki
T. Sato, S. Sodeyama, R. Nagahama, S. Simizu, K. Sasaki, R. Nishitani, C. Yulin, H. Yamamoto
R.J. Liing, K.H. Lin, T.W. Lu, S.C. Chen
C. O'Dwyer, D. Sainsbury, K. O'Sullivan
N. Ali, G. Robertson, G. Rouhi
S. Breen, M. Hanlon
S. Strohmeyer, C. Armstrong, Y. Litvinsky, R. Nooney, J. Moore, K. Smith
P. Kearney, PJ Smyth, R. Anderson
K. Moran, C. Murphy, G. Cahill, B. Marshall
M. Hanlon, J. Condell, P. Kearney
E. Delahunt, D. Crognale, B. Green, C. Lonsdale, D. McGrath
M. Vieten

Modelling / Simulation

Injuries / Rehabilitation

Equipment / Instrumentation

Coaching and Sports Activities

P. Vint, S. Mclean, R. Hinrichs, S. Riewald, R. Mason
A. Imura, M.R. Yeadon
C. Huang, G.S. Hsu
F. Naundorf, K. Knoll, S. Brehmer
M. Hiley, R. Wangler, G. Predescu
E. Bradshaw, P. Hume, M. Calton, B. Aisbett
T. Sterzing, J.S. Lange, T. Wächtler, C. Müller, T.L. Milani
B. Green, C. Blake, B. Caulfield
A. Willmott, J. Dapena
K. Ball, G. Giblin
A. de Asha, M. Robinson, A. Campbell, M. Lake
P. Worthington, C. Ranson, M. King, A. Burnett, K. Shine
K. Sato, P. Fleschler, W. Sands
S. Lorenzetti, M. Stoop, T. Ukelo, H. Gerber, A. Stacoff, E. Stüssi
D. Bishop
S. Koshida, K. Miyashita, K. Iwai, A. Kagimori, Y. Urabe
A. Thorstensson, A. Bjerkefors, M. Ekblom, F. Tinmark
N. Dau, D. Sherman, R. Bolander, C. Bir, H. Engels
A. Cala, E. Navarro
K. Moran, C. Murphy, C. Garry, B. Marshall
M.A. Forero Rueda, M. Gilchrist, L. Cui
P. Worthington, M. King, C. Ranson
M. Kendall, S. Foreman, P. Rousseau, B. Hoshizaki
N. Petrone, G. Marcolin
S. Abe, R. Jensen
N. Petrone, M. Orsetti, G. Marcolin
M. Lamontagne, M. Beaulieu, P. Beaule
S. Hilgers, B. Christensen
P. Fitzpatrick, G. Warrngton
L. Thorwesten, A. Eichler, C. Sperlbaum, E. Eils, D. Rosenbaum, K. Völker
N. Ni Cheilleachair, A. Harrison
R. Arellano, B. de la Fuente, R. Dominguez
K. Shigetoshi, S. Kawamura, T. Isaka
D. Knudson, C. Hsieh
D. Fortenbaugh, G. Fleisig
T. Cunningham, D. Mullineaux, S. Stinton
M. Walsh, A. Strang, M. Hieronymus, J. Haworth
G. Fletcher, M. Dunn, N. Romanov
I. Bezodis, A. Salo, D. Kerwin
B. Hanley, L. Smith
A. Schueler, F. Hilderbrand, J. Waldmann
G. Penitente, F. Merni, S. Fantozzi
C. Lin, C.F. Huang
A. Silvatti, M. Rossi, F. Dias, N. Leite, R. Barros
H. Fujii, K. Byun, M. Ogata, N. Fujii
J. Lake, M. Lauder, N. Smith
J. Smith, K. Ball, C. MacMahon
W. Isaac, A. Kamal
M. Beaulieu, M. Lamontagne, D. Varin, P. Beaule
M. Masumura, M. Quispe, M. Ae
P. Aschenbrenner, W. Erdmann
M. Rueda, W. Halley, M. Gilchrist
P. Jones, D. Kerwin, G. Irwin, L. Nokes, R. Kaila
L. Furlong, A. Harrison
Y. Chen, J. Chang, T. Hsu, Y. Kao
M. Espinosa-Sanchez
K. Shorter, N. Smith, M. Lauder
Y. Peng, K. Lo, H. Lin, L. Wang
D. Marinho, R. Ferraz, R. Tillaar, A. Costa, V. Reis, A. Silva, J. González-Badillo, M. Marques
J. Li, L. Wang, Y. Hong
D. Hirayama, N. Fujii, M. Ae, S. KOIKE
B. Hanley, A. Drake, A. Bissas
P. Worsfold, N. Smith, R. Dyson
M. Ayalon, I. Hetsroni, D. Sira
S. Pearson, P. Hume, J. Cronin, D. Slyfield
J. Chang, W. Tseng
G. Williams, G. Irwin, D. Kerwin
J. Carmona, C. Nunes, A. Marques
A. Kuleshov
C. MacManus, K. O'Sullivan
S. Ciacci, F. Pecoraioli
M. Mauch, A. Goesele
L. Charalambous, G. Irwin, I. Bezodis, D. Kerwin, R. Harle
S. Prassas, G. Ariel, E. Tsarouhas
M. Rueda, M. Gilchrist
T. Akimoto, Y. Urabe, Y. Yamanaka, N. Kamiya, S. Nomura
D. Keeley, G. Oliver, P. Dwelly, H. Hoffman
Renbo Qiao
H. Hobara, K. Gomi, K. Kanosue
T. Exell, D. Kerwin, G. Irwin, M. Gittoes
K. O'Sullivan, D. Sainsbury, R. O'Connor
J. Tervo, R. Jensen
D. Powell, C. Albright, B. Long
A. Lee, Y.C. Chiu, Y.F. Liu, W.H. Lin
S. Koshida, T. Matsuda, K. Kawada
H. Kadono, M. Ae, Y. Suzuki, K. Shibayama
P. Dwelly, G. Oliver, H. Adams-Blair, D. Keeley, H. Hoffman
A. Scarfe, F. Li, M. Bridge
M. Cole, P. Grimshaw
H. Menzel, S. Araujo, M. Chagas
C. Walter, M. Bird
K. Sato, G. Heise, K. Liu
H. Wagner, M. Buchecker, E. Müller
G. Strutzenberger, A. Richter, D. Lang, H. Schwameder
W. Seiberl, M. Karg, K. Kühnlenz, M. Buss, A. Schwirtz
W.H. Lin, G.T. Huang, P.K. Chiu, A. Lee
D. Jandacka, F. Vaverka
R. Tongaim, W. Limroongreungrat, S. Hirunrat, S. Thanangkul
V. Drenk
G. Oliver, P. Dwelly, D. Keeley, Hiedi Hoffman
K. Sasaki, S. Shimizu, A. Ushizu, K. Kawabata, T. Sato, K. Matsui, Y. Nakashima, H. Yamamoto
Y. Iino, T. Kojima
F. Vaverka, Z. Jakubsova, d. Jandacka
M. Shahbazi-Moghaddam, N. Khosravi
C.S. Chang, T.Y. Shiang
K. Watanabe, T. Yanagiya
E. Flanagan, R. Jensen, d. Harrison, D. Rickaby
A. Dinsdale, A. Bissas, S. Reynolds
I. Kenny, S. Jeyaram
L. Furlong, G. Irwin, C. Wilson, H. Wiltshire, D. Kerwin
A. Miyamoto, J. Umezawa, T. Yanagiya
G. May, G. Warrington
T. Lu, C. Huang, Y. Chen, C. Chang, H. Chien
D. Tighe, G. Irwin, D. Kerwin, M. Gittoes
A. Busquets, M. Marina, A. Irurtia, R. Angula-Barroso
H. Hoffman, G. Oliver, D. Keeley, K. Barber, P. Dwelly
T. Fujihara, Pierre Gervais
N. Kang, W. Chae, C. Yang, G. Lee
G. Smith, M. Lake
K. Middleton, P. Chauhan, B. Elliott, J. Alderson
D. Keeley, G. Oliver, P. Dwelly, H. Hoffman, C. Dougherty
M. Kuno-Mizumura, M. Nagakura
Y. Urabe, Y. Noda, S. Nomura, T. Akimoto, H. Shidahara, Y. Yamanaka
E. Learoyd, K. Ludwig
R. Marshall
I. Estevan, C. Falco, O. Alvarez, F. Mugarra, A. Iradi
C. Falco, O. Alvarez, I. Estevan, J. Molina-Garcia, F. Mugarra, A. Iradi
M. Elipot, N. Houel, P. Hellard, G. Dietrich
G. Oliver, P. Dwelly, D. Keeley, H. Hoffman
S. Mizumura, Y. Masakado, K. Maezawa, K. McGrath
F. Tusker, F. Kreuzpointner
M. Shahbazi
D. Marinho, F. Carvalho, T. Barbosa, V. Reis, F. Alves, a. Rouboa, A. Silva
M. Lauder, R. Newell
L. Wang, K. Lo, Y. Hsieh, F. Su
P. Seungbum, P. Sangkyoon, L. Jungho, L. Kyungdeuk, K. Daewoong, S. Kookeun, S. Haksoo
M. Manning, G. Irwin, D. Kerwin, M. Gittoes
I. Kenny, A. MacNamara, A. Shafat, O. Dunphy, S. Murphy, K. O'Connor, T. Ryan, G. Waldron
Y. Peng, Y. Lin, H. Lien
J. Nutt, R. Abboud, G. Arnold, W. Wang
Y. Chen, C. Chang, H. Chien, Y. Chen, T. Lu
T. Ho, S. Chen, C. Chang, T. Lu
P. Lipinska, W. Erdmann
P. Talty, R. Anderson
D. Meehan, M. Williams, C. Wilson, E. Bradshaw
E. Suwarganda, R. Razali, B. Wilson, A. Ponniyah, N. Flyger
V. Camomilla, P. Sbriccoli, F. Quinzi, E. Bergamini, A. Mario, F. Felici
M. Kloiber, A. Baca, E. Preuschl, B. Horsak
B. Horsak, M. Heller, A. Baca
L. Hopper, N. Allen, M. Wyon, J. Alderson, T. Ackland, B. Elliott
R. Jensen, S. Leissring, L. Garceau, E. Petushek, W. Ebben
O. Donoghue, L. Steel, R. Collins, H. Young, S. Coleman
D. Lang, G. Strutzenberger, A. Richter, G. Kurz, H. Schwameder
M. Schoeman, C. Diss, S. Strike
M. Tilp, H. Wagner, E. Mueller
M. Froeger, C. Peham
B. Mason, D. Formosa, V. Raleigh
A. Pantall, S. Barton, P. Collins
G. Machtsiras, R. Sander
T. Jang, S. Chen, C. Chang, Y. Fu, T. Lu
C. Hsu, K. Lo, Y. Peng, L. Wang
G. Nakano, Y. Iino, T. Kojima
C. Tucker, I. Kenny, D. Byrne, R. Anderson
S. Leissring, W. Ebben, L. Garceau, E. Petushek, R. Jensen
G. Coughlan, U. Persson, R. McLoughlin, B. Caulfield
S. Abe, M. Lewis, K. Malliah, P. Malin, R. Jensen
M. Gittoes, G. Irwin, D. Mullineaux, D. Kerwin
P. Rousseau, E. Walsh, S. Foreman, B. Hoshizaki
M. Gittoes, G. Irwin, D. Mullineaux, D. Kerwin
A. Lam, D. Chu, P. Cheung
B. Warren, S. Moody, D. Malikie
T. Tago, M. Ae, D. Tsuchioka, N. Ishii, T. Wada
M. Samuels, G. Irwin, D. Kerwin, M. Gittoes
S. Liu, W. Chen, T. Shiang
N. Flyger
T. Cresswell, A. Mitchell, N. Hewitt
T Yamada, D. Nishikawa, Y. Sato, M. Sato
W. Fu, X. Xiong
A. Kotschwar, C. Peham
D. Kerwin, R. Harle
J. Lee, M. Chung, K. Mok, Y. Hong
R. Peters, N. Smith, M. Lauder
D. Keeley, G. Oliver, P. Dwelly, H. Shooter
A. Swanton, R. Anderson
D. Graham, A. Harrison
G. Kurz, D. Lang, A. Richter, H. Schwameder
L. Conroy, C. O'Conaire, P. Kelly, S. Coyle, P. Nixon, G. Healy, D. Connaghan, N. O'Connor, B. Caulfield, A. Smeton
M. Kaliyamoorthy, R. Jensen
M. Kaliyamoorthy, P. Watts, R. Jensen, J. LaChapelle
N. Gras, T. Sterzing, T. Brauner, D. Oriwol, J. Heidenfelder, T. Milani

Applied Program

R. Smith
D. Knudson, J. Alderson, R. Bahamonde, M. Bird
T. Comyns
E. Flanagan
R. Jensen
A. Tysz
J. Hamill, R. Van Emmerik, R. Miller, K. O'Connor, N. Coffey, D. Harrison
K. Boyd
A. Logan
F. Alves
R. Sanders
C. Payton
J. Paulo Vilas-Boas, K. De Jesus, K. De Jesus, P. Figueiredo, S. Pereira, P. Goncalves, L. Machado, R. Fernandes
U. Persyn, F. Roelandt
J. Bradley
R. Arellano
A. J. Silva, D. A. Marinho
B.D. Marshall
A. Fantom
P. Kjendlie
C. B. McCabe
C. Osborough
N. Donald
J. Dekerle
D. Chollet, L. Seifert
B. Mason
S. Moody, D. Malikie, B. Warren
R. Smith, M. Dickson, F. Colloud
P. Sinclair, A. Greene, R. Smith
A. Coppel, T. Gardner, N. Caplan, D. Hargreaves
J. Coker, P. Hume, V. Nolte
Y. Park, D. O'Sullivan, I. Shin, C. Chung, G. Lee, H. Shin
A. Healy, K. Moran, J. Dickson, C. Hurley, M. Haahr, N. O'Connor
F. Tinmark, J. Hellström, K. Halvorsen, A. Thorstensson
M. Sweeney, J. Alderson, P. Mills, B. Elliott
H. Kim, J. Choi, G. Tack, Y. Lim, J. Yi
E. Ceseracciu, Z. Sawacha, S. Fantozzi, G. Dona, S. Corazza, G. Gatta, C. Cobelli
B. Mason, D. Formosa, S. Rollason
T. Spigelman, T. Cunningham, S. Mair, R. Shapiro, T. Uhl, D. Mullineaux
C. Osborough, C. Payton, D. Daly
D. Formosa, B. Mason, B. Burkett
H. Peng, P. Chu, C Liang, N. Lee, P. Lee, T. Tsai, T. Song
D. Graham, A. Harrison, E. Flanagan
T. Brauner, T. Sterzing, T. Milani
E. Preatoni, E. Devodier, G. Andreoni, R. Rodano
M. Schoeman, C. Diss, S. Strike
R. Lobietti, S. Fantozzi, R. Stagni, S. Coleman
C. Kuhlmann, K. Roemer, T. Milani
S. Park, D. Stefanyhyn, J. Worobets, S. Park, J. Lee, K. Lee, J. Park
D. Burke, F. Yeadon
E. Budescu, E. Merticaru, R.M. Jacob
B. Hanley, A. Bissas, A. Drake
T. Russomanno, N. Rossetto, R. Barros
M. Z. Hossain, W. Grill
M. Chung, K. Mok, J. Lee, Y. Hong