28 International Conference on Biomechanics in Sports (2010)

Table of Contents

Marquette, Michigan, USA, July 19 – 23, 2010
Randall Jensen, William Ebben, Erich Petushek, Chris Richter, Karen Roemer (Editors)

Dyson-Lecture

Keynote-Lectures

Methodology

A. Lodovico, P. Cerveri, G. Ferrigno, R. Barros
M. Hossain, W. Grill
C. Wilson, D. Sides
S. Hanaki-Martin, D. Mullinaeux, K. Jeon, R. Shapiro
J. Chardonnens, J. Favre, F. Cuendent, G. Gremion, K. Aminian
E. Bergamini, P. Guillon, H. Pillet, V. Camomilla, W. Skalli, A. Cappozzo
G. Kuntze, L. Cheng, H. Tan, D. Kerwin, S. Hailes, A. Wilson
P. Huber, R. Kleindl
C. Huang, S. Shih
B. Wurm, T. VanderZanden, M. Spadavecchia, J. Durocher, C. Bickham, E. Petushek, W. Ebben
A. Schüler, F. Hildebrand
M. Doyle, A. Lyttle, B. Elliott
Jaina Vilas-Boas, D. Silva, R. Fernandes, P. Gonçalves, P. Figueiredo, S. Pereira, H. Roeseler, L. Machado
A. Hung, K. Mok, D. Fong, T. Krosshaug, K. Chan
A. Silvatti, T. Telles, M. Rossi, F. Dias, N. Leite, R. Barros
B. Wurm, L. Garceau, T. Zanden, M. Fauth, W. Ebben
D. Kivi, T. Auld
N. Ganter, A. Krüger, M. Gohla, K. Witte, J. Edelmann-Nusser

Modelling / Simulation

Muscle-Skeleton-Mechanics

M. Moresi, E. Bradshaw, D. Greene, G. Naughton
L. Garceau, B. Lutsch, A. Gary, C. Szalkowski, B. Wurm, W. Ebben
L. Garceau, A. Gray, M. Fauth, P. Hanson, B. Hsu, T. Yoon, C. Szalkowski, B. Lutsch, W. Ebben
M. Brown, M. Lauder, R. Dyson
D. Fong, V. Chu, M. Chung, Y. Chan, P. Yung, K. Chan
T. Furness, C. Joseph, B. Share, G. Naughton, W. Maschette, C. Lorenzen
S. Elmer, P. Barratt, T. Korff, J. Martin
J. Bonacci, D. Green, P. Saunders, M. Franettovich, A. Chapman, P. Blanch, B. Vicenzino
C. Tsai, K. Pan, K. Huang, T. Chang, Y. Hsueh, L. Wang, S. Chang
K. Khayambashi, J. Baharlue, S. Lenjannejadian
N. Brisson, M. Lamontagne, M. Kennedy, P. Beaule
J. Bonacci, D. Green, P. Saunders, P. Blanch, M. Franettovich, A. Chapman, B. Vicenzino
I. Tsai, H. Chiu
Y. Chang, H. Chiu
K. Sheerin, C. Whatman, P. Hume, J. Croft
T. Jaitner, D. Janssen, R. Burger, Uwe Wenzel
C. Simenz, L. Garceau, B. Lutsch, T. Suchomel, W. Ebben
S. Volery, R. List, E. de Bruin, M. Jaeggi, B. Baur, S. Lorenzetti
G. Leporace, J. Praxedes, L. Metsavaht, S. Pinto, D. Chagas, G. Pereira, L. Batista
A. Molenaar, G. Schmidt
W. Wee, A. Burnett, W. Oh, J. Lim, K. Tan
M. Lam, D. Fong, P. Yung, E. Ho, K. Fung, K. Chan
B. Pereira, F. de Magalhães, H. Menzel, A. de Melo, M. Chagas
G. Leporace, D. Chagas, L. Metsavaht, G. Pereira, J. Praxedes, A. Batista, J. Nadal
W. Bray, J. Lake, K. Short
G. Oliver, H. Plummer

Injuries / Rehabilitation

T. Jöllenbeck, D. Neuhaus, K. Beck, S. Wojtowicz, M. Röckel

Equipment / Instrumentation

Coaching and Sports Activities

D. Fortenbaugh, K. Sato, J. Hitt
K. Sato, D. Fortenbaugh, J. Hitt
V. Camomilla, G. Maio, M. Vasellino, M. Donati, A. Cappozzo, P. Bellotti
H. Chiu, J. Liang
P. Gastin, B. Aisbett, K. Netto, J. Tran
S. Leissring, E. Petushek, M. Stephenson, R. Jensen
S. Hilgers, B. Christensen
W. Potthast, G. Brueggemann
K. Sarro, M. Misuta, L. Malone, B. Burkett, R. Barros
Y. Fung, B. Chow, D. Fong, K. Chan
I. Bezodis, A. Salo, D. Kerwin, S. Churchill, G. Trewartha
J. Uchytil, D. Jandacka, M. Janura, R. Farana
J. Tervo, P. Watts, R. Jensen
T. Abel, D. Bonin, K. Albracht, S. Zeller, G. Brüggemann, B. Burkett, H. Strüder
U. Kersting, J. Gurney, S. Lewis, J. Rasmussen
B. Caserta, A. Strang, M. Hieronymus, J. Haworth, M. Walsh
G. Oliver, M. Abe, D. Keeley
G. Fletcher, T. Korff, L. Romer, D. Brown, N. Romanov
O. Nemtsev, A. Chechin
N. Bezodis, A. Salo, G. Trewartha
S. Kuitunen, S. Poon
S. Debaere, I. Jonkers, D. Aerenhouts, F. Hagman, B. Gheluwe, C. Delecluse
L. Charalambous, D. Kerwin, G. Irwin, I. Bezodis
E. Petushek, L. Garceau, W. Ebben
A. Richter, D. Jekauc, A. Woll, H. Schwameder
Y. Wang, C. Huang, A. Lee
J. Haworth, M. Walsh, A. Strang, J. Hohl, S. Spraets, M. Wilson, C. Brown
E. Harper, A. Strang, M. Walsh, B. Caserta, J. Haworth, M. Hieronymus
D. Whiteside, J. Alderson, B. Elliott
M. Reid, B. Elliott, D. Whiteside
Y. Chen, J. Chang
Y. Lim, Y. Park, E. Kim, W. Chae
Y. Chang, J. Chang
T. Gülay, R. List, S. Lorenzetti
B. Yu, S. Leigh, H. Liu
H. Liu, S. Leigh, B. Yu
S. Leigh, H. Liu, B. Yu
S. Leigh, H. Liu, B. Yu
D. Fortenbaugh, G. Fleisig, B. Bolt
L. Machado, M. de Castro, S. Abreu, H. Sousa, P. Gonçalves, F. Sousa, R. Santos, V. Pinto, M. Vaz, J. Vilas-Boas
J. Liang, H. Chiu
J. Dufek, A. House, B. Mangus, J. Mercer, G. Melcher
Y. Huang, K. Cheng
F. Naundorf, T. Lehmann, K. Witte
C. Wang, K. Cheng, Y. Huang
G. Williams, G. Irwin, D. Kerwin
K. Kopke, J. Braman, C. Bardel, T. Khan, J. Powell, L. Udpa, R. Haut
R. Ferdinands, M. Stuelcken, P. Sinclair, A. Greene, R. Smith
J. Alderson, M. Lee, P. Bourke, B. Lay, D. Lloyd, B. Elliott
J. Mack, S. Stojsih, D. Sherman, N. Dau, C. Bir
K. Ball
W. Potthast, K. Heinrich, J. Schneider, G. Brueggemann
J. Falloon, K. Ball, C. MacMahon, S. Taylor
K. Ball, J. Smith, C. MacMahon
E. Petushek, L. Garceau, T. VanderZanden, B. Wurm, C. Feldmann, W. Ebben
G. Oliver, H. Plummer
H. OZAKI, S. SUNAMI, H. ISHII
K. Mok, A. Hung, D. Fong, T. Krosshaug, K. Chan
M. Fauth, E. Petushek, C. Kaufmann, W. Ebben
T. Suchomel, L. Garceau, B. Wurm, W. Ebben, K. Duran
L. Garceau, E. Petushek, M. Fauth, W. Ebben
T. ABE, T. YOKOZAWA, J. TAKAMATSU, Y. ENOMOTO, H. OKADA
T. VanderZanden, B. Wurm, J. Durocher, C. Bickham, E. Petushek, E. Ebben
Y. Morishita, T. Yanai, Y. Hirano
Z. Wang, S. Sakurai, T. Shimizu
J. Riskowski
C. Richter, S. Hamilton, K. Roemer
W. Ebben, E. Flanagan, J. Sansom, E. Petushek, R. Jensen
Ning Wang, Y. Liu
W. Ebben, E. Petushek, A. Nelp
J. Gorsuch, J. Long, K. Miller, K. Primeau, S. Rutledge, A. Sossong, J. Duroche
P. Graham-Smith, P. Brice
J. McMahon, P. Graham-Smith
K. Ho, M. Williams, C. Wilson, C. Lorenzen, D. Meehan, C. Joseph
B. Christensen1,, K. Pinske, S. Hilgers
D. Jandacka, D. Zahradnik
J. Chang, K. Huang, T. Lin
P. Swinton, I. Agouris, R. Lloyd, A. Stewart, J. Keogh
C. Argus, N. Gill, J. Keogh, W. Hopkins
T. VanderZanden, B. Wurm, W. Hopkins
W. Ebben, T. VanderZanden, B. Wurm, E. Petushek, C. Feldmann, E. Petushek
L. Garceau, B. Wurm, T. Suchomel, K. Duran, W. Ebben
L. Garceau, E. Petushek, M. Fauth, W. Ebben
G. Strutzenberger, C. Simonidis, F. Krafft, D. Mayer, H. Schwameder
M. Fauth, L. Garceau, B. Wurm, W. Ebben
K. Liang, Y. Chang, H. Hsieh, H. Wu
P. Swinton, I. Agouris, R. Lloyd, A. Stewart, J. Keogh
W. Chen, C. Gu, L. Wang, J. Lu
L. Wang, H. Hsieh, C. Li, H. Wu
K. Shorter, N. Smith, M. Lauder, P. Khoury
R. Sasaki, Y. Urabe, Y. Yamanaka, T. Akimoto
C. Yang, C. Chung, I. Shin, G. Lee, M. Kim, Y. Kwon, B. Lim
J. Li, H. Pan
Y. Chang, H. Wu, W. Hung, Y. Chiu
R. Okuma, Y. Urabe, Y. Yamanaka, T. Akimoto, H. Shinohara
H. Peng, C. Song, W. Cheng, Y. Wang
C.L. Matthew, R.L. Jensen
S. Breen, D. Harrison, I. Kenny
M. Lewis, S. Abe, K. Malliah, P. Malin, R. Jensen
W. Potthas, A. Ellermann, G. Brueggemann
A. Ribeiro, G. Pascoal
A. Randell, J. Cronin, J. Keogh, N. Gill, M. Pedersen
W. Ebben, M. Fauth, T. VanderZanden, E. Petushek, C. Feldmann
W. Ebben, E. Petushek
L. Garceau, E. Petushek, M. Fauth, W. Ebben
E. Petushek, L. Garceau, W. Ebben
M. Fauth, L. Garceau, B. Lutsch, A. Gray, C. Szalkowski, B. Wurm, W. Ebben
C. Song, H. Peng, T. Kernozek, Y. Wang
D. Knudson
E. Mahmud
T. Tago, M. Ae, B. Tsuchioka, N. Ishii, T. Wada
H. Lin, J. Chang, J. Chien, C. Tseng
G. Oliver, H. Plummer
Y. Chang, S. Yang, F. Chen, H. Wu
S. Martins, J. Carvalho, F. Conceição
K. Jadidi, H. Kilani
M. Bird, J. Hurst, S. Strohmeyer, J. Mayhew
B. Warren, K. Wright, C. Ely
D. Sturm, K. Yousaf, M. Eriksson
F. Sousa, A. Dias, L. Machado
M. Smith, J. Lanovaz
A. Strang, L. Smart
M. Hanlon
R. Cross, C. Hsieh, S. Amick
S. Poon, S. Kuitunen
N. Brown, A. Finch, G. Ariel
K. Ishimura, S. Sakurai
M. Bohne, G. Dixon, J. Abendroth
M. Levy
L. Machado, J. Ribeiro, L. Costa, A. Silva, A. Rouboa, N. Mantripragada, D. Marinho, R. Fernandes, J. Paulo
H. Menzel, C. Silveira, R. Kirkwood, M. Chagas
A. Ushizu, S. Kawahara, H. Yamamoto
C. Hsieh, S. Cascarina, J. Pingatore
F. Ziskind, A. Marche, M. Misuta, R. Barros, S. Cunha
R. Razman, W. Abas, N. Othman
T. Yamada, D. Nishikawa, Y. Sato, M. Sato
D. Knudson, J. Ostarello
K. Kipp, J. Redden, M. Sabick, C. Harris
B. Williams, S. Kuitunen
A. Busquets, M. Marina, A. Irurtia, R. Barroso
H. Okada, T. Mori, K. Kikkawa
B. McGowan, R. Jensen, E. Petushek
V. Chu, Y. Chan, D. Fong, P. Yung, K. Chan
W. Lin, J. Lin, S. Wei, Y. Wang, A. Lee
T. Jinji, S. Sakurai, V. Hirano
D. Keeley, K. Barber, G. Oliver
A. Clansey, A. Lees
W. Potthast, G. Brueggemann
K. Sarro, M. Misuta, L. Malone, B. Burkett, R. Barros
Y. Fung, B. Chow, D. Fong, K. Chan
I. Bezodis, A. Salo, D. Kerwin, S. Churchill, G. Trewartha
J. Uchytil, D. Jandack, M. Janura, R. Farana
J. Tervo, P. Watts, R. Jensen

Applied Program