19 International Symposium on Biomechanics in Sports (2001)

Table of Contents

19 International Symposium on Biomechanics in Sports (2001)
John R. Blackwell, Ross H. Sanders (Editors)

Dyson-Lecture

Keynote-Lectures

Modelling / Simulation

H. Chiu, T. Shiang, D. Lin
M. Lamontagne
D. Rosenbaum, E. Eils, M. Streyl, S. Linnenbecker, L. Thorwesten, K. Völker
G. Giakas, G. Ariel
S. McGuan
E. Moritz, C. Hart
J. Reid, E. Wang
R. Reiser II, M. Peterson, J. Broker
E. Wang
B. Zhang, D. Chu, J. Shen
K. Roemer, C. Wolf, P. Maißer
K. Witte, P. Blaser
W. Sparrow, E. Bradshaw
G. Irwin, D. Kerwin
M. Koh, L. Jennings, B. Elliott, D. Lloyd
J. Broker, J. Crawley
R. Bartlett

Muscle-Skeleton-Mechanics

Injuries / Rehabilitation

Equipment / Instrumentation

Coaching and Sports Activities

R. Burgess, G. Noffal
C. Chiang, J. Chiang, T. Shiang
S. Coleman, C. Karatzaferi, M. Stone
K. Knoll
M. Llewellyn, A. Bishop, S. Scorer
B. Warren, L. Heusel
E. Westwood, N. Smith, R. Dyson
R. Bragg, T. Andriacchi
H. Ida, S. Kusubori, T. Nakamura, K. Suda, M. Ishii
Y. Lim, S. Chung, S. Woo
L. Noble
K. Takahashi, M. Ae, N. Fujii
T. Wong, J. Wong
C. Delecluse, T. Coeckelberghs, R. Vranken
C. Delecluse, T. Coeckelberghs, R. Vranken
D. King
J. Kingman, R. Dyson
D. Pearsall, A. Hodges, T. Wu, R. Turcotte, R. Lefebvre, D. Montgomery, H. Bateni
D. Pearsall, R. Turcotte, R. Lefebvre, H. Bateni, M. Nicolaou, D. Montgomery, R. Chang
R. Turcotte, D. Pearsall, D. Montgomery, R. Lefebvre, M. Nicolaou, J. Loh
M. Butcher, J. Wilkerson
M. Coh, D. Embersic, M. Zvan
W. Xie, K. Ten, J. Tan
P. Glazier, G. Irwin
D. Kivi, B. Maraj, P. Gervais, M. Moreau
M. Moreau, P. Gervais
D. Sussman, M. Walker, M. Tamburello, B. VanLunen, E. Dowling, R. Atkinson, E. Koss, M. Mulholland, K. VanSchoyck
T. Angeli, R. Pawlik
T. Angeli, T. Denkmeier
K. Carlson, D. Hoover, M. Kuhn, C. Zebas
C. Delecluse, F. Bruggeman, P. Embrechts
D. Hoover, K. Carlson, M. Kuhn, C. Zebas
M. Kuhn, K. Carlson, D. Hoover, C. Zebas
P. Lai, T. Shiang
Y. Liu, W. Chen
T. Pelham, M. Robinson, L. Holt
D. Sussman, M. Walker, M. Tamburello, B. VanLunen, E. Dowling, K. Campbell, J. Flores, R. Ibrahimb, E. Larson
K. Zushi
C. Abraham, J. Kingman, R. Dyson
K. Lee
T. Luk, Y. Hong, D. Chu
K. Vrongistinos, Y. Wang, Y. Hwang, G. Wilson, D. Pascoe, D. Marghitu
K. Gianikellis, J. Pantrigo, J. Pulido
T. Chen, D. Lin, C. Huang, J. Chiang
L. Ting, P. Lin, P. Kuo
D. Knudson, J. Blackwell
C. Tsai, C. Huang, D. Lin, c. Cheng, c. Lai
S. Wang, C. Huang
B. Auvinet, R. Le Bris, D. Chaleil, E. Barrey
E. Bradshaw, W. Sparrow
K. Lo, L. Wang, H. Lin, F. Su
J. Chang, S. Wu, H. Chang, T. Chen, C. Chiang
W. Xie, N. Azuan, A. Osman, K. Teh, W. Abas, M. Yusoff
R. Escamilla, T. Lowry, D. Osbahr, K. Speer
H. Wang, T. Liu, C. Chen, T. Shiang
S. Kawahara, M. Hosaka, Y. Cao, H. Yamamoto
Y. Liu, C-K Chen, C-Y Chen
J. Ostarello, E. Suess
A. Ostarello
A. Salo
G. Fleisig, N. Zheng, D. Stodden, J. Andrews
C. Hung, L. Wang, C. Chien
T. Miyanishi, M. Mukai
S. Spomer, C. Conley, M. Bird
L. Wang, D. Lin, C. Huang
G. Liu, G. Huang, C. Huang
F. Naundorf, J. Krug
K. Seo, I. Watanabe, M. Igarashi, S. Kimura, M. Murakami
K. Gianikellis, A. Vara, A. Bote
D. Knudson
J. Krug, H. Minow, P. Jassmann
C. Lee, C. Huang, L. Wang, D. Lin
C. Liu, T. Liu, C. Chen, T. Shiang
D. Chu, B. Zhang, K. Mau
K. Kuo
Y. Liu, T. Shiang
J. Edelmann-Nusser, M. Gruber, A. Gollhofer
J. Edelmann-Nusser, K. Witte, B. Schack
K. Gianikellis, J. Pantrigo, A. Vara
K. Gianikellis, J. Pantrigo, A. Vara
J. MacMahon, A. Chaudhari, T. Andriacchi
J. MacMahon, T. Andriacchi
J. MacMahon, S. Pun, A. Chaudhari, T. Andriacchi
R. Therrien, F. Prince, M. Martin
M. Fergenbaum, G. Marino
R. Jensen, S. Barinotti
L. Kristensen, N. Terp
K. Ludwig
H. Sørensen, M. Thomassen, M. Zacho
R. Anderson, A. Harrison, G. Lyons
A. Lyttle, B. Elliott, O. Birkett
M. McBride, D. Sanderson, B. Elliott
R. Rodano, R. Squadrone, M. Sacchi, A. Marzegan
K. Tachibana, T. Furuhashi, M. Shimoda, Y. Kawakami, T. Fukunaga
Y. Lan, D. Lin, T. Shiang
F. Hildebrand
E. Tong, W. Xie, K. Teh, B. Yu
B. Christensen, C. Zebas

Applied Program

B. Bixle, S. Riewald
J. Chatard, S. Girold, J. Cossor, B. Mason
J. Chatard, N. Caudal, J. Cossor, B. Mason
J. Chatard, N. Caudal, J. Cossor, B. Mason
J. Chatard, N. Caudal, J. Cossor, B. Mason
L. Boulesteix, D. Cholltet
S. Girold, J. Chatard, J. Cossor, B. Mason
M. Holthe, S. McLean
L. Malone, J. Schiltz
M. Sidney, S. Paillette, J. Hespel, D. Chollet, P. Pelayo
S. Riewald
B. Kippenhan
R. Arellano, J. Cossor, B. Wilson, J. Cjatard, S. Riewald, B. Mason
S. Girold, J. Chatard, J. Cossor, B. Mason
S. Girold, J. Chatard, J. Cossor, B. Mason
B. Mason, J. Cossor
J. Cossor, B. Mason
J. Cossor, B. Mason, Y. Ikuta
B. Wilson, B. Mason, J. Cossor, R. Arellano, J. Chatard, S. Riewald
D. Chollet, C. Tourny-Chollet, S. Hogie
T. Goya, H. Takagi, T. Nomura
R. Sanders, J. Byatt-Smith
R. Naemi, A. Arshi, A. Ahadian, B. Barjasteh
A. Hohmann, J. Edelmann-Nusser, B. Henneberg
N. Benjanuvatra, G. Dawson, B. Blanksby, B. Elliott
Y. Kwon
J. Qian, S. Zhang, H. Jin, Q. Zhu, W. Qian
S. Riewald, B. Bixler
H. Takagi, Y. Shimizu, A. Kurashima, R. Sanders
G. Wells, J. Duffin, M. Plyley
Benjamin K. Williams, P. Sinclair, M. Galloway
D. Xu